

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Peak Pulse Current | 36.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 12.6 V |
| Min Breakdown Voltage | 11.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 10.2 V |
| Clamping Voltage | 16.7 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 36.5 A |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Packaging | Reel |
| Working Voltage | 10.2 V |
Stock: 1854
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.18124 | $1.81240 |
| 50 | $0.14409 | $7.20450 |
| 100 | $0.11456 | $11.45600 |
| 500 | $0.08387 | $41.93500 |
| 1000 | $0.07198 | $71.98000 |
| 3000 | $0.06258 | $187.74000 |
